8-12 éveseknek2024-06-19T13:47:55+00:00

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a választ

mutasd
a 7 SZABÁLYT

mutasd
a mesét

„Olyan szívesen segítenék, de nem tudom hogyan. Tehetetlennek érzem magam.”

Soha ne feledd: NEM Te tehetsz róla. És nem is tudod meggyógyítani Anyukádat vagy Apukádat.

Ahhoz hogy meggyógyuljon, neki kell eldöntenie, hogy segítséget kérjen egy orvostól, vagy egy másik segítő szakembertől.

„Szívesen meghívnám hozzánk a barátaimat, de nagyon szégyellem magam az Anyukám vagy az Apukám miatt.”

Magyarországon sok tízezer gyerek él meg hasonló dolgokat, és a leggyakrabban szégyellik is magukat mindazért, ami otthon történik.

De Te ezekről nem tehetsz. A szégyen egy téged terhelő érzés, ami akkor is jelen van, ha te nem csináltál semmi rosszat. Próbálj megszabadulni ettől az érzéstől, és legyél büszke MAGADRA.

„Félek, hogy meghal az Apukám.”

A gyerekek félnek néha attól, hogy valami rossz történhet a szüleikkel. Ez a nem alkoholbeteg szülők gyerekeivel is előfordul. Érthető, hogy aggódsz. De ha túl sokat gondolkozol ezeken a dolgokon, akkor a gondok egyre nagyobbak és nagyobbak lesznek. És akkor bizony nehezen lesz jó a kedved. Nem jó, ha az ember eltitkolja a gondjaid. Beszélhetsz valakivel ezekről a dolgokról. Jogod van hozzá.

„Nekem kell gondoskodnom a testvéreimről. Meg kell néznem, hogy készen van-e a vacsorájuk, nehogy túl későn menjenek aludni.”

Talán úgy érzed, hogy sok mindennel neked kell foglalkoznod otthon, mert Anya, vagy Apa túl sok alkoholt iszik. DE! Te még csak gyerek vagy, nem kell átvenned a szüleid feladatait. Saját magadra is kell időt szánnod. Ha úgy érzed, hogy mindaz, ami otthon van, túl sok neked, akkor próbálj meg a Anyával vagy Apával, vagy valaki mással, akiben megbízhatsz beszélni erről. 

„Szeretem az Apámat, de ugyanakkor gyűlölöm is őt. Ez furcsa. Nem értem.”

Megtörténhet, hogy az embernek egymásnak ellentmondó érzései vannak. Ez teljesen rendben van. Talán úgy van ez, hogy szereted Apukádat, de gyűlölöd a viselkedését, amikor túl sok alkoholt iszik.

„Gyakran nem érzem magam jól otthon. Állandóan az az érzésem, hogy valami rossz fog történni.”

Érzed, hogy amikor Anyukád, vagy Apukád túl sokat ivott, akkor már nem tudja uralni a helyzetet. Emiatt úgy érezheted, hogy bármikor történhet valami rossz dolog, és ezért félsz. Biztonságosabban fogod magad érezni, ha tudod, hogy mit tehetsz ilyenkor. Vészhelyzetben hívd a 112-es segélyhívószámot vagy a 116-111-en a Kék vonalat.

Vészhelyzetben hívd a 112 segélyhívószámot

Néhány alkoholfüggő ember nagyon megváltozik, amikor alkoholt iszik. Vannak, akik dühösek lesznek és veszekedni kezdenek. Akár baleset is történhet, vagy valaki megsérül. Előfordulhat, hogy átélsz ilyen helyzeteket. Ahhoz hogy ne maradj egyedül ilyenkor: 

Tanuld meg egy olyan felnőtt telefonszámát, akiben megbízol, és akit bármikor felhívhatsz.

Írd fel vagy tanuld meg a segélyhívószámot 112 (mentők, tűzoltók, rendőrség), vagy mentsd el a mobiltelefonodba.

„Az Anyukám egész nap fekszik az ágyban. Gyakran érzem magam egyedül és azt kívánom, bárcsak többet törődne velem.”

Az alkohol túl nagy szerepet játszik a családban. A szüleidnek nincs sok idejük rád és ezért magányosnak érzed magad. Jó lenne, ha tudnál valakivel beszélgetni, akiben megbízol. Ahhoz, hogy kevesebbet légy egyedül elhatározhatod, hogy összebarátkozol más gyerekekkel. Határozd el például, hogy az iskola után játszani fogsz velük.   

„Soha nem tudhatom, hogy az Anyukám megtartja-e az ígéretét.”

Ha gyakran csalódtál már, akkor talán nehezedre esik bárkiben megbízni. Úgy gondolod, hogy az ígéreteket sosem tartják be. Nem hiszel többé másoknak. Ez érthető is. Ennek ellenére sok olyan ember létezik, akikben megbízhatsz. Próbáld csak ki! Gondolj egy olyan ígéretre, amit betartott valaki. Például valamelyik rokonod, barátod, tanárod.  

„Ma azt mondja az Anyukám, hogy szeret, másnap pedig azt, hogy buta vagyok. Nem tudom, melyiket higgyem el.”

Nem leszel más egyik napról a másikra. Az alkohol miatt lát másnak az Anyukád vagy az Apukád. Nehéz olyan valakiben megbízni, aki állandóan megváltoztatja a véleményét. Talán segít, ha a kedves szavakra gondolsz és a többivel egyszerűen nem is törődsz. 

„Úgy gondolom, hogy az Apukám kevesebbet inna, ha az iskolában jobb lennék, vagy otthon jobban viselkednék.”

Tisztában vagy vele, hogy az alkoholfüggőség egy betegség és Te semmit nem tudsz tenni ellene? Nem vagy felelős a szüleidért (ők felelősek érted). És teljesen mindegy, hogy mit teszel, nem a te hibád, hogy isznak. Akkor sem, ha esetleg valamikor ezt mondták neked.

„Anya azt mondja, nem is olyan rossz, amikor Apa iszik. De én nagyon szenvedek tőle. Nem tudom, kinek higgyek, Anyának, vagy a saját érzéseimnek.”

Érzed, hogy valami nincs rendben a családban. De azt mondják neked, hogy minden rendben van. Megpróbálnak valamit eltitkolni előled, és kételkedsz a saját érzéseidben. Ez érthető. De szabad és kell is, hogy az érzéseidre hallgass. Az érzéseid valóságosak.

„Néha gyűlölöm az Apámat, mert olyan sokat iszik. Legszívesebben megverném.”

„Gyakran dühös vagyok az Anyámra, mert az az érzésem, hogy semmit nem tesz annak érdekében, hogy az Apám abbahagyja az ivást.”

Teljesen normális, hogy dühös vagy, hiszen amit átélsz, az sokszor kiborít mert nem érted, hogy az Apukád miért nem hagyja abba az ivást. Lehetsz dühös!

„Néha egyszerűen szeretnék máshol lenni.”

A helyzetedben teljesen normális, ha szomorú vagy. Beszélj valakivel a szomorúságodról. Ha nem ismersz senkit, akiben megbíznál és akitől segítséget kérnél, akkor hívd a 06 30 945 93 32 számot, vagy írj a segits@kimondhato.hu emailcímre. Ezen a számon kimondottan gyerekek és fiatalok hívását várjuk. Kérdéseidet névtelenül is felteheted.

Az Apukádnak, vagy az Anyukádnak az alkohol a betegsége?

Úgy látod, hogy az Apukád vagy az Anyukád talán túl sokat iszik. De nem tudod pontosan. Ha az itt leírt helyzetek hasonlítanak, akkor valószínű, hogy problémájuk van az alkohollal.

Megváltoznak? Nem törődnek Veled?

Ha valaki túl sok alkoholt iszik, máshogy viselkedik, mint egyébként. Néhányan nagyon megváltoznak. Előfordulhat, hogy valaki összevissza beszél, kiabálni kezd, bár máskor egyébként nem tesz ilyet. Van, hogy nem törődnek úgy a gyerekükkel, ahogy kellene. Néha a gyerekeknek az az érzése, hogy ez az ő hibájuk.

Eltitkolják az ivást?

Ha valakinek alkoholproblémája van, előfordulhat, hogy rejtegeti az italozását.

Tudok örülni!

Gyerek vagy. Mint minden gyereknek, neked is kell, hogy legyen időd a játékra, vagy valami szép dologra. Ez is segíthet akkor, ha a dolgok nem mennek túl jól otthon. Ha a szüleid nélkül ér téged valami öröm, vidámság, ez nem jelenti azt, hogy egyedül hagytad őket. Egyszerűen csak magadra is szánsz egy kis időt.

Keress magadnak valami hobbyt, ami örömet okoz: sportolás, zenélés, rajzolás, cserkészkedés, stb. Használd ki azokat a tevékenységeket, szakköröket, amiket az iskola kínál.

Csinálj valamit együtt a barátaiddal. Ha nem szeretnéd meghívni őket hozzátok, mert félsz, hogy meglátják, hogy mennek a dolgok nálatok, kérdezd meg őket, hogy te elmehetsz-e hozzájuk. Kérdezd meg a szüleidet, hogy elmehetsz-e egy nyári táborba, ahol más gyerekekkel tudsz játszani.

Miért nem hagyja egyszerűen abba Anya vagy Apa az ivást?

Annak, aki alkoholfüggő, nem egyszerű abbahagynia az ivást. Mert aki függő, annak szüksége van az alkoholra ahhoz, hogy egyáltalán működni tudjon. Gyakran a betegség nem gyógyítható szakszerű segítség nélkül. Sokszor az alkoholbeteg embereknek nagyon nehezére esik segítséget kérni, mert az alkoholproblémájukat sem ismerik be.

Hibás vagyok abban, hogy az Anyukám vagy az Apukám túl sokat iszik?

NEM! Ez nem a Te hibád. Ez egy betegség, alkoholfüggőségnek hívják. Ha Anyukád vagy Apukád azt mondja, hogy te vagy az oka az ivásnak, akkor ez nem igaz. Különben a Anyukád sem gondolja teljesen így. Soha ne gondold, hogy te vagy a hibás az Anyukád vagy az Apukád alkoholizmusáért. EGYÁLTALÁN NEM TEHETSZ RÓLA!

Megmondhatom a szüleimnek, hogy nem vagyok jól?

Igen, fontos, hogy beszélj a szüleiddel a gondjaidról. Meséld el nekik, hogy mitől leszel szomorú.

A legjobb, ha egy nyugodt pillanatban mesélsz nekik erről. Így van időtök mindent megbeszélni.

Mindenről beszélhetsz, és kérhetsz segítséget is

Lehet, hogy tudsz beszélni azzal a szülőddel, amelyik nem iszik. Ha igen, mondd el neki, mi az, amitől félsz, ami aggaszt, és amit nem tudsz elviselni. Próbálj meg beszélni egy olyan felnőttel, akiben bízol (nagyi, nagynéni, tanár, lelkész, stb.) Talán félsz, hogy a szüleid mérgesek lesznek, ha arról beszélsz valakivel, hogy mi van otthon. Ha jól vagy, akkor is fontos, hogy az aggodalmaidat ne titkold el. Beszélj valakivel, akit kedvelsz. Jót fog tenni.

Lehet, hogy szívesen beszélgetnél egy barátoddal? Jót tehet, ha olyasvalakivel tudsz gyakran, bármiről beszélgetni, akit kedvelsz.

Beszélhetsz az iskoládban dolgozó szociális munkással, felhívhatod a Kék vonalat és minket is. Ezek a szakemberek meghallgatnak és válaszolnak a kérdéseidre. A szüleidnek nem is kell tudniuk erről a beszélgetésről.

A legfontosabb, hogy ne maradj egyedül!

Megmondhatom a szüleimnek, hogy nem vagyok jól?

Igen, fontos, hogy beszélj a szüleiddel a gondjaidról. Meséld el nekik, hogy mitől leszel szomorú.

A legjobb, ha egy nyugodt pillanatban mesélsz nekik erről. Így van időtök mindent megbeszélni.

Ha az Anyukám, vagy az Apukám igazán szeretne, akkor abbahagyná az ivást…

A szüleid szeretnek. De Apa vagy Anya nem tudják „egyszerűen” abbahagyni az ivást, mert betegek. Te nem tehetsz erről a betegségről.  

Segítene az Apukámnak, ha kiönteném az italos üvegeit?

Nem. De érthető, hogy szívesen tennéd ezt. Apukád vagy Anyukád alkoholfüggő. Azért iszik alkoholt, hogy ne érezze rosszul magát. Ha elfogy az alkohol, akkor vesz belőle újra. Ha kiöntöd, vagy eldugod az üvegeit, megtörténhet, hogy Apa vagy Anya mérges lesz rád, esetleg kiabálni fog veled.

Hol találhatok segítséget?

Ha szeretnél beszélni valakivel, de nem tudod kivel, akkor hívhatod a 06 30 945 93 32 számot, vagy írhatsz a segits@kimondhato.hu email címre nekünk.

Hívhatod a Kék vonalat, ami ingyenes hívható az ország egész területéről: 116 111 

Előhívó, vagy körzetszám nélkül, névtelenül is hívható.

A Máltai Szeretetszolgálat segítő lehetőségei: ITT.

További infók a függőségekről a www.kimondhato.hu oldalon.

Mit csináljak, ha az Apám vagy az Anyám dühös lesz rám, vagy megüt?

Ha Anyukád vagy Apukád veszekszik veled, vagy megüt, vagy egymással kiabálnak, esetleg megütik egymást, érthető, hogy félni kezdesz. Fontos, hogy meg tudd védeni magadat. Gondold át, hogy kit tudsz ilyen helyzetben felhívni. Olyan felnőtt legyen, akiben megbízol.

Hívhatod a 112 segélyhívószámot is.

Miért válnak az emberek dühössé az alkoholtól ?

Ha valaki túl sok alkoholt iszik, eléggé megváltozik. Nem ugyanaz a személy, aki az ivás előtt volt. Nem tudja irányítani a dolgokat. Vannak, akik gyorsabban feldühödnek. Akkor már egyáltalán nem tudják, hogy mi helyes és mi nem. 

Mit tehetek azért, hogy Apukám vagy Anyukám abbahagyja az ivást?

Semmit nem tudsz tenni azért, hogy az Apukád, vagy az Anyukád abbahagyja az ivást. Mivel betegek, ahhoz hogy meggyógyuljanak, két dolgot kell tenniük:

1. Meg kell érteniük, hogy kezelésre van szükségük

2. Szakemberhez kell fordulniuk (pl. egy orvoshoz)

Soha ne feledd, semmit nem tudsz tenni azért, hogy ne igyanak. Maguknak kell megtalálniuk az utat a gyógyuláshoz.

Vannak rajtam kívül más gyerekek is, akik ilyen dolgokat élnek meg?

Igen, kb. 400 000 gyerek és fiatal él együtt alkoholbeteg szülővel Magyarországon. Néhányuknál mindkét szülő alkoholfüggő. Sajnos a legtöbb gyerek nem mer erről beszélni, akkor sem, ha ez segítene neki. Ha ezekről a dolgokról szeretnél beszélni, akkor válassz egy olyan felnőttet, akiben megbízol, akit kedvelsz (a tanárod, vagy tanárnőd, esetleg egy szomszéd, stb.) Vagy hívd fel a 06 30 945 93 32 számot, esetleg írj a segits@kimondhato.hu emailcímre, ahol neghallgatnak Téged.

Előfordulhat, hogy intézetbe kerülök, ha beszélek erről egy felnőttel, vagy egy szakemberrel?

Teljesen érthető, hogy ezt kérdezed.

De tudnod kell, hogy nagyon ritkán kerülnek a gyerekek állami gondozásba. A szakemberek mindent megtesznek annak érdekében, hogy segítsenek a családodnak. Ők is azt akarják, ugyanúgy, mint te, hogy a szüleiddel maradhass. Ne félj erről beszélni. Beszélgess valakivel, akit jól ismersz.